Prezes UOKiK wszczął postępowanie przeciwko Scott Sportech Polska. Zarzuty wobec spółki dotyczą ograniczania konkurencji poprzez podział rynku sprzedaży rowerów. W wyniku kwestionowanych praktyk konsumenci mogli zostać pozbawieni możliwości zakupów produktów przez internet.

Scott Sportech Polska jest m.in. wyłącznym dystrybutorem popularnej marki rowerów Scott. Są one następnie wprowadzane do obrotu przez ok. 90 niezależnych dealerów na terenie Polski. Zastrzeżenia Prezesa UOKiK wzbudziły ustalenia, w których spółka zabraniała dealerom sprzedaży rowerów przez internet. Sprzedawcy mogli zamieszczać oferty na swoich stronach, jednak kiedy potencjalny klient chciał dokonać zakupu przez internet, miał być nakłaniany do szukania odpowiedniego sklepu stacjonarnego. Dystrybutorzy nie mogli również sprzedawać rowerów na platformach typu Allegro czy OLX. Zakaz sprzedaży online mógł ograniczać konkurencję pomiędzy dealerami do wąskiego obszaru lub nawet całkowicie ją likwidować, jeśli na danym terenie działał tylko jeden sprzedawca. Z informacji uzyskanych podczas przeszukania w siedzibie firmy wynika, że spółka Scott Sportech Polska monitorowała, czy dystrybutorzy przestrzegają ustaleń i interweniowała, jeśli próbowali sprzedawać rowery online.

– Skutkiem zakazu sprzedaży przez internet mógł być podział rynku. Dystrybutorzy nie musieli rywalizować o klientów z konkurentami na terenie całego kraju, lecz jedynie z tymi blisko siedziby własnego sklepu. Jednocześnie konieczność pokonywania dużych odległości, żeby kupić sprzęt w sklepie stacjonarnym, mogła zniechęcać konsumentów do zakupu najlepszych dla siebie i tańszych rowerów – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Za naruszenie konkurencji spółce Scott Sportech Polska grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu. Nie jest to pierwsza interwencja Prezesa UOKiK dotycząca zakazu sprzedaży rowerów przez internet. Przykładowo, w 2023 r. Prezes UOKiK nałożył około 2,5 mln zł kary na spółkę Merida Polska.

Światowy Dzień Konkurencji

Podział rynku to jedna z form porozumień ograniczających konkurencję, które najbardziej szkodzą konsumentom i często pozbawiają ich możliwości zakupu produktów w dobrej jakości i cenie. Przypominamy o tym w Światowym Dniu Konkurencji. Jest on obchodzony co roku (od 2010 r.) 5 grudnia przez pozarządową organizację Consumer Unity & Trust Society (CUTS International) oraz Konferencję Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD).  Więcej na temat ochrony konkurencji na naszej stronie internetowej https://konkurencja.uokik.gov.pl/. Znajdują się tam m.in. informacje na temat programu dla sygnalistów. Wiesz  o praktykach ograniczających konkurencję? Wejdź na stronę  i skorzystaj z prostego formularza. Zastosowany system zapewnia całkowitą anonimowość, także wobec Urzędu.

Dodatkowe informacje dla mediów:

Biuro Prasowe UOKiK
pl. Powstańców Warszawy 1, 00-950 Warszawa
Tel.: 22 55 60 246
E-mail: biuroprasowe@uokik.gov.pl
X: @UOKiKgovPL
Znajdziesz nas również na Instagramie: @uokikgovpl


Pliki do pobrania

Post Navigation